Oprócz wspaniałego krajobrazu wybrzeża, o pięknie Majorki decydują potężne góry Sierra de Tramuntana. Właśnie będąc tam można zaobserwować jak pejzaż morza, lądu i nieba łączy się w doskonałą całość. W centrum Majorki znajdują się rozległe niziny sprzyjające uprawie wielu warzyw i owoców. Kilometrami ciągną się winnice, gaje oliwne, migdałowe i cytrusowe. Tym, co od przeszło pięćdziesięciu lat przyciąga turystów z całego świata są z pewnością malownicze morskie laguny, ciche zatoczki oraz piękne plaże Majorki ukryte między skałami. Nie bez znaczenia jest też romantyczny klimat ukwieconych, ciasnych uliczek tamtejszych miast i miasteczek. Wiele starożytnych i nowożytnych cywilizacji pozostawiło po sobie sporo śladów obecności na tej wyspie. Majorka ma do zaoferowania turystom bardzo dużo ciekawych zabytków i innych atrakcji turystycznych.
Będąc na Majorce nie sposób się jest oprzeć kąpieli w krystalicznie czystej wodzie morskiej. Znajdziemy tam wiele różnego rodzaju plaż, piaszczystych i kamienistych, typowo miejskich lub zupełnie dzikich. Wyjątkowa z wielu powodów jest Sa Calobra, położona niemalże w sercu gór Sierra de Tramuntana stykających się z morzem. Plaża znajduje się w ujściu górskiego potoku Torrent de Pareis, wciśnięta pomiędzy dwa rzędy potężnych skalnych urwisk, osiągających w niektórych miejscach prawie 200 metrów wysokości. Można tam dotrzeć na wiele sposobów. Z pozoru najprostszy, wiodący asfaltową drogą poprzez górskie serpentyny, może i tak być sporym wyzwaniem dla osób mających lęk wysokości. Wiele tłumaczy nazwa tego odcinka drogowego brzmiąca Nudo de la Corbata czyli "węzeł krawata". Wyspecjalizowani przewodnicy mają do zaoferowania turystom rozmaite atrakcje. Mogą to być na przykład survivalowe wyprawy szlakiem prowadzącym wzdłuż potoku, gdzie nie uniknie się przeciskania przez skalne szczeliny oraz skoków do wody ze znacznej wysokości. W takim wypadku najprostsze okazuje się dotarcie na plażę od strony morza, czyli statkiem turystycznym bądź też własnym lub wynajętym jachtem. Napotkane widoki i odpoczynek na Sa Calobra rekompensują każdy wysiłek.
Stolicą Majorki jest miasto o bardzo wymownej nazwie Palma, założone przez Rzymian w 123 roku p.n.e. Wśród licznych, wspaniałych zabytków największe znaczenie ma położona nad samym brzegiem morza gotycka katedra znana jako La Seu. Wyróżnia ją robiący wrażenie masywny kształt, ogromna ilość okiennic i witraży, rozeta o średnicy prawie 14 metrów oraz niektóre elementy jej wnętrza projektowane w XIX wieku przez Antoniego Gaudiego.
Tuż obok katedry znajduje się wykorzystywany do dnia dzisiejszego przez hiszpańskich monarchów pałac królewski Palacio Real de La Almudaina, powstały na początku XIV wieku na miejscu arabskiego alkazaru. Aktualnie spełnia również funkcję muzeum. Posiada wiele elementów architektury arabskiej, między innymi patio i łaźnie. Do pozostałych zabytków miasta wartych uwagi należy zaliczyć gotycki budynek giełdy towarowej La Lonja, dzielnicę żydowską, łaźnie arabskie (zdjęcie obok), a także wiele budowli modernistycznych.
Palma de Mallorca posiada kilka interesujących muzeów w tym poświęcone sztuce współczesnej Museo Es Baluard. W jego zbiorach znajdują się między innymi dzieła Picassa, Gaugina, Cézanne'a i zmarłego w tym roku katalońskiego artysty Antonio Tàpies'a. Główną atrakcją dla zwiedzających stolicę Majorki razem z dziećmi jest tamtejsze oceanarium - Palma Aquarium.
Aby móc kontemplować piękny widok miasta, zatoki oraz krajobraz gór Sierra de Tramuntana należy udać się na położony w odległości 3 kilometrów od centrum zamek Castillo de Bellver. Jego unikatowość polega przede wszystkim na nietypowym, tworzącym okrąg kształcie murów. Został wybudowany w XIV wieku i oprócz zadań obronnych spełniał w średniowieczu rolę rezydencji królewskiej. Wyróżnia się również czterema wieżami, w tym największą torre del homenaje, przechodzącą za głęboką fosę. Obecnie na zamku znajduje się muzeum poświęcone historii miasta - Museo de Historia de Palma de Mallorca.
Nie da się poznać prawdziwego charakteru tej wyspy nie zwiedziwszy przynajmniej jednego z jej typowych miasteczek. Nie tylko polscy turyści szczególnym sentymentem darzą podgórską miejscowość Valldemossa, jedną z głównych atrakcji turystycznych na Majorce. Miał tam miejsce romans naszego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina z ekscentryczną francuską pisarką George Sand. Słynna para podczas wspólnych, trwających ponad trzy miesiące zimowych wakacji na Majorce w latach 1838-1839 nocowała między innymi w klasztorze Kartuzów Cartuja de Valldemossa. Wybór miejsca nie może dziwić, ponieważ romantyczna sceneria tego małego miasteczka przetrwała do dnia dzisiejszego. Spacer po szlakach w okolicznych wzgórzach dostarczy nam wspaniałych widoków na błękit morza i wielkie szczyty Sierra de Tramuntana.
Góry Tramuntana sprawiają wrażenie trudno dostępnych, szczególnie jeśli przyjdzie nam patrzeć na ich skaliste szczyty lub prowadzić samochód po licznych serpentynach. Najwyższe wzniesienie masywu to Puig Major (hiszp. Puig Mayor), którego wysokość to 1.445 m n.p.m. W Sierra de Tramuntana znajduje się wiele dobrze przygotowanych szlaków do wędrówek pieszych oraz tras rowerowych, a także schronisk górskich.
Wycieczkę samochodem przez góry ciągnące się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Majorki warto rozpocząć z okolic miasteczka Andratx. W pobliżu znajduje się dawna rybacka osada Port d’Andratx (obecnie przystań jachtowa) oraz aglomeracja Sant Telm, z której doskonale widać skalistą wysepkę sa Dragonera. Jadąc dalej, w pobliżu miejscowości Esporles znajduje się piękna szlachecka posiadłość ziemska La Granja. Mijając Valldemossę dotrzemy do kilku nadmorskich tarasów widokowych w okolicach malowniczo położonej wioski Deià, którą szczególnie upodobali sobie artyści. Najpopularniejszy z tamtejszych miradorów - Des Galliner - znajduje się na terenie szlacheckiej posesji Son Marroig. Najwięcej atrakcji czeka jednak w miasteczku Sóller, z którego warto wybrać się na przejażdżkę zabytkowym pociągiem kursującym do Palmy lub starym tramwajem dojeżdżającym do modnego portowego kurortu Port de Sóller. Leżą one w malowniczej dolinie Valle de los Naranjos słynącej z upraw najsmaczniejszych hiszpańskich pomarańczy. Kolejne atrakcje zlokalizowane w górach Tramuntana to szczyt Puig Major i wspomniana na początku artykułu zatoka Sa Calobra. W górach Tramuntana ukryte jest opactwo Santuario de Lluc uznawane za duchowe centrum Majorki. Na pólnocno-zachodnim krańcu masywu położone jest piękne i ciekawe miasteczko Pollença. Góry Sierra de Tamuntana kończą się w wyjątkowo efektowny sposób, zapierającym dech w piersiach pejzażem tonącego w błękicie morza przylądka Cabo de Formentor oglądanego z widokowego tarasu Mirador Es Colomer.
Bardzo ładne jest nadmorskie miasto Alcúdia. Położone jest w okolicach przylądka Cabo Pinar, na którym znajduje się wiele wspaniałych punktów widokowych. O średniowiecznym charakterze Alcudii świadczą mury obronne z XII wieku, liczne kościoły renesansowe i barokowe, przeplatające się nieregularnie ciasne uliczki starówki. W okolicy miasta i przylądka znajdziemy wiele pięknych plaż, zatok i cennych przyrodniczo szlaków wiodących w obrębie parku krajobrazowego Parque Natural de la Albufera (S'Albufera de Mallorca). Na południowym wybrzeżu Majorki znajduje się jeden z hiszpańskich parków narodowych. To grupa wysepek określanych mianem Archipiélago de Cabrera, które zamieszkuje około 500 gatunków morskiej i lądowej fauny.
Na upalne dni (ze względu na łagodny wyspiarski klimat Balearów są i tak dosyć znośne) idealną atrakcją dla turystów są wizyty w jaskiniach. Najsłynniejsze z nich to Cuevas del Drach w pobliżu miejscowości Porto Cristo. Mieszczą się około 25 metrów pod powierzchnią ziemi i składają z czterech grot oraz wielkiego, podziemnego jeziora. Zwiedzanie fantazyjnie oświetlonych jaskiń trwa około jednej godziny. Podczas postoju nad jeziorem Lago Martel można wysłuchać koncertów muzyki klasycznej oraz przepłynąć się po nim łódką. Za ciekawsze od "Smoczych Jaskiń" uznawane są dwie inne: Coves dels Hams (również w Porto Cristo) oraz Coves d'Artà (w Canyamel).