W czasach Cesarstwa Rzymskiego, w miejscu w którym znajduje się obecnie miasto Tarragona, położona była jedna z najważniejszych aglomeracji na Półwyspie Iberyjskim - starożytne Tarraco. Nadmorskie wykopaliska należące do kompleksu archeologicznego zwanego Passeig Arqueologic jako bezcenny zabytek dziedzictwa kulturowego zostały wpisane w 2000 roku na listę Unesco.
Najważniejszym zabytkiem Tarragony jest rzymski amfiteatr, Anfiteatro Romano, z II wieku n.e. Budowla ta mogła pomieścić do 15.000 widzów. Na arenie odbywały się walki gladiatorów, wyścigi rydwanów, zawody atletów czy egzekucje prześladowanych chrześcijan. Wewnątrz amfiteatru znajdują się również ruiny wizygockiej bazyliki San Fructoso oraz romańskiego kościoła z XII wieku.
Starą część miasta Tarragona nazywaną Foro Provincial de Tarraco otaczają mury wzniesione w III wieku p.n.e. W czasach starożytnych miały 4 km długości, do dnia obecnego zachował się ich niespełna 1 kilometr oraz brama.
W Tarragonie warto zwiedzić muzeum archeologiczne poświęcone romanizacji całego Półwyspu Iberyjskiego - Museo Nacional Arqueológico de Tarragona (Arqueoxarxa). Wiele zabytków z czasów Imperium znajduje się na obrzeżach miasta bądź niedaleko poza jego granicami. Jednym z najbardziej emblematycznych jest zbudowany w I wieku p.n.e. akwedukt zwany Puente del Diablo (Most Diabła). Z jego pomocą do dawnego Tarraco dostarczana była słodka woda z odległej o 16 km rzeki Francolí. Składa się z dwóch poziomów spoczywających jeden na drugim łuków. Zabytkowa budowla ma 217 metrów długości i mierzy do 27 metrów wysokości. Swoją funkcję akwedukt spełniał aż do XVIII wieku. W okolicach Tarragony znaleźć można wiele równie cennych zabytków z czasów Imperium Rzymskiego np. łuk triumfalny Arco de Bará oraz pozostałości wieży należącej do rzymskiej nekropolii Torre de los Escipiones.
Tarragona posiada oczywiście liczne zabytki z późniejszych epok. Najważniejszym z nich jest średniowieczna, wczesnogotycka katedra (Catedral de Tarragona). Powstała ona w miejscu gdzie znajdowały się dawniej inne ważne budowle: rzymska świątynia, zbudowany przez Wizygotów kościół oraz arabski meczet. Budowla charakteryzuje się piękną fasadą główną z trzema portalami prowadzącymi do trzech osobnych naw oraz wieżą z dzwonnicą. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na XV-wieczny główny ołtarz, XIV-wieczny grobowiec biskupa Sepulcro de Juan de Aragón, dziedziniec, piękne witraże oraz rozety. Imponującą kolekcją 6.000 dzieł sztuki sakralnej (od romańskiej do barokowej) może pochwalić się znajdujące się wewnątrz katedry muzeum diecezjalne.
Tarragona posiada wiele ciekawych miejsc, które niekoniecznie stanowią zabytki. Na wzór stolicy Katalonii ma własną „ramblę” - Rambla Nova. Z jej końca, punktu widokowego Balcón del Mediterráneo, roztacza się wspaniała panorama wybrzeża Morza Śródziemnego. Na głównej arterii miasta trudno jest przegapić wielki pomnik przedstawiający słynną lokalną tradycję „ludzkich wież”, tzw. Monumento als Castellers (kompozycja 219 figur przedstawiających ludzkie postacie odlane z brązu).
Jak przystało na zabytkowe hiszpańskie miasto, w Tarragonie nie brakuje urokliwych placów. Podczas zwiedzania starówki warto odnaleźć i zwiedzić dwa: Plaça dels Sedassos de Tarragona oraz Plaza Pla de Palau. Na pierwszy z nich wychodzi boczna fasada kamienicy z muralem imitującym pięknie przystrojone balkony oraz stojące w nich postacie. Ta sztuka dekoratorskiej iluzji nosi nazwę "trompe l’oeil" i ma na celu wizualne wprowadzenie w błąd osób widzących budynek z większej odległości. Drugi plac, Plaza Pla de Palau, mimo iż położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie katedry oraz ruchliwych arterii miasta, urzeka swoim spokojem i podobieństwem do najciekawszych miejsc dzielnicy gotyckiej w Barcelonie.